DETAYLI ARAMA

Aramaİstediğiniz yurtdışı eğitim programına kolayca ulaşın.

HABERLER


Elif Pekmezci > Ortadoğu’nun parlayan yeni yıldızı KATAR 20.Ağustos.2013

Arkadaşıma gönder

Beğen / Favorilere Ekle

Ortadoğu’nun parlayan yeni yıldızı KATAR

Katar  hızla gelişmekte olan ve geleceğin Dubai’si kabul edilen Ortadoğu’nun yeni gözdesi... Her ne kadar sadece Suudi Arabistan’la sınırı olsa da, kuzeyinde Bahreyn ve doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri gibi oldukça zengin ülkelerle çevrili olan bir Basra Körfezi yarımadasıdır.

1,7 milyon nüfuslu Katar, elinde bulundurduğu petrol ve dünyada 3. büyük doğalgaz rezervine sahip ülke olması sebebiyle kişi başı düşen yıllık yaklaşık 100.000 USD gelir ile dünyanın en zengin ülkesi kabul edilmektedir. Belirtilen 1,7 milyon Katar vatandaşının sadece %20’si gerçek Katari olup, nüfusun %80’e yakını birçok farklı ülkeden göç edenlerden oluşmaktadır. Ülke toprakları sadece Katarilere ait olup, geri kalan halk ve dış yatırımcılar bu arsaları Katarilerden kiralamaktadırlar.

2006 yılında 15. Asya Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Katar, 2022 FİFA Dünya Kupasının da gerçekleştirileceği ülke olmasının kazandırdığı ivme ile yeni uluslararası havalimanı, demiryolu ve metro, yeni yerleşim siteleri ve yeni yollar inşası gibi büyük çaplı yatırımlarla ülkenin başkenti olan Doha hızla gelişmektedir. 

Dünyanın en iyi üniversiteleri tek bir Üniversite çatısı altında Barcelona’nın forma sponsoru olarak tanınan ve eski Şeyhin hanımlarından Sheikha Moza bint Nasser‘in öncülüğünde faaliyetlerini sürdüren Qatar Foundation aslında bundan çok daha büyük işlere imza atmakta. Bunların başında da Qatar’ın en büyük üniversitesi olan Hamad bin Khalifa Üniversitesi’nin muazzam yapısı geliyor.

Ana üniversite dünyanın en iyi 8 lisans üniversitesinden oluşuyor. Dünyadaki top üniversitelerin en başarılı oldukları bölümleri bir araya getirerek 2010’un Kasım ayında Education City adıyla kurulan üniversite 2011’de o dönemin Şeyhi ve Qatar Foundation’ın kurucusu olan Hamad bin Khalifa’nın adını alarak Hamad bin Khalifa University (HBKU) olmuştur.

Üniversite bünyesinde bulunan kampüsler:  Amerika’nın en iyi 6 üniversitesi (Northwestern University, Texas A&m University, Weill Cornell Medical College, Carnegie Mellon University, Virginia Commonwealth University ve Georgetown University), bir İngiliz (UCL-University College London) ve bir de Fransız Üniversitesi

Üniversitelerin kabul koşulları bağlı oldukları ülkeler ile aynı olup başvurular bu ülkelere gönderilerek ana kampüste onaylanmaktadır. Üniversitelere son başvuru tarihi 1 Mart olup soru işareti olacak bir diğer sorunun cevabını da vermek istiyorum; Müfredatlar ve eğitim sonunda alınan diplomalar üniversitelerin ana merkezlerinin olduğu ülkelerle birebir aynı. Yani Katar kampüsünden mezun olsanız da diplomanızda Katar yazmıyor.

Öğrenciler yaz döneminde eğitim aldıkları üniversitenin diğer kampüslerinde ders alabiliyorlar veya sömestrlerini üniversitenin diğer bir kampüsünde geçirebiliyorlar. Bu üniversiteler arasında bizzat gezme fırsatı bulduğumuz birkaç üniversite hakkında edindiğim bilgileri kısaca paylaşmak gerekirse;

Northwestern University : 
1851 yılında Amerika’da kurulan üniversite, Amerika’nın en iyi 9., dünyanın en iyi 16. Üniversitesidir. Bu bilim merkezinde toplam 16000 öğrenci öğrenim görmektedir. Katar’da 30 farklı ülkeden 160 öğrencisi olup bu öğrencilerin %45’i Kataridir.

Popüler programlar:
  • İletişim (Communication)
  • Gazetecilik (Journalism)
  • Halkla İlişkiler (Public Relations)
  • Pazarlama (Marketing)
10 Şubat’tan önceki başvurulardan kayıt ücreti alınmıyor. 


Texas A&M University
Yine dünyanın ve Amerika’nın mühendislik alanındaki en iyi üniversitelerinden olan bu üniversite Hamid Bin Khalifa Üniversitesi bünyesinde eğitimlerine 2003 yılında başlamış. Üniversitenin Doha kampüsü dünyada inşa edilmiş en pahalı ve en modern mühendislik binasına olarak adını duyurmuş.
 
Katar’daki kampüste halihazırda 500 öğrenciye ders vermekte olan üniversite, buradaki Petrol Mühendisliği bölümünün dünyada birinci olduğunu vurguluyor. Diğer mühendislik bölümleri arasında Elektronik, Makina ve Bilgisayar mühendislikleri en popüler olanları. 

Doha’da okumanın avantajı sınıflarda 20-25 kişi eğitim alıyor olmaları, bu sayı Amerika’daki kampüslerde 100-150’ye çıkabiliyor. SAT’de matematik bölümüne odaklanıyorlar ve bu bölümden 550-700 arasında skor istiyorlar. TOEFL ise min 90-100 olmalı.


Weill Cornell Medical College
250 yıllık bu üniversite; Amerikan’ın en eski, Doha’daki de tek IVY League üniversitelerinden olup New York Fakültesi dünyanın en iyi tıp eğitimi veren üniversitelerinin başında geliyor. Burada 6 yıllık Amerikan müfredatı ile tıp eğitimi veriliyor. Bunun ilk 2 yılı non-degree Pre-Medical Program dedikleri ön hazırlık sınıfı, sonraki 4 yıl complete Medical Program dedikleri tam donanımlı bir tıp eğitimi verildiği programdır.

Giriş koşullarına bakarsak; 2000 ve üzeri SAT, min 30 ACT, 110 TOEFL/7.5 IELTS isteniyor. Tüm bu kriterleri sunabilen öğrenciler son olarak Cornell Premedical Komitesi tarafından mülakata tabi tutuluyor. Yılda mülakata alınan 100 öğrenciden 50’si programa başlama hakkı kazanıyor.
Yıllık eğitim ücreti 47000 USD ve başvuru için son tarih 1 Şubat’tır.

Carnegie Mellon University
1900 yılında İrlandalı Andrew Carnegie tarafından Pittsburg’da kurulan bu üniversite, işletme ve yazılım konularında dünyanın en iyileri arasında yer almakta. 2004’te Katar’daki üniversite bünyesine alınan kurum 2008’de eğitim vermeye başlamıştır. 

Popüler programlar arasında;
  • Computer Science-Hardware
  • Business Administration
  • Biological Science
  • Computational Biology
  • Information Systems-Software mevcuttur.
SAT-600 , 26-ACT, bu skorlara bakarak ve Skype mülakatıyla TOEFL veya IELTS alınmasına gerek kalmayabilir.


Virginia Commonwealth University
Amerika’da 32,000 öğrencilik Virgina kampüsü ile Moda alanındaki en iyi üniversitelerden biri olan Virginia Commonwealth Universitesi Doha’da bulunmalarının 16.yılını kutluyor. 

Giriş koşullarının başında artistik portfolyo geliyor. 6 haftalık Portfolyo geliştirme kursu da veriliyor.
Nisan ayında 3 gün süren ve yıl içinde ortaya çıkarılan eserlerin sunulduğu Fashion Show düzenleniyor.

Vizeyi dert etmeyin,
Vizeyi üniversiteler alıyor.. Dolayısıyla vize almakla ilgili bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. 

Çalışma izni,
Öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni veriliyor. Alınan ücretler yaklaşık saat başı 8-10 USD civarında.

Üniversitelerin yıllık ücretleri:
Üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 20.000-47.000USD arasında değişiyor. Konaklama ücretleri de yıllık 3500USD’dir.  Ancak bu yüksek rakamları karşılayabilecek gücü olmayan başarılı öğrenciler için Qatar hükümeti mezun olduktan sonra Katar’da 4 yıl çalışmayı taahhüt ettiği takdirde tüm üniversite eğitim ücretini karşılıyor. Mezun olduktan sonra Katar’da 4 sene kalamazsanız da ülkenize döndükten sonra çalışırken beyan ettiğiniz maaşınız üzerinden aylık %15 kesinti yaparak geri ödeme yapmanızı sağlıyor.

Cross-Registration yöntemi
Ayrıca en güzel olanı da “cross-registration” dedikleri yöntemle birkaç üniversiteden ders alma şansına sahip olmanız. Örneğin Northwestern’da okurken Carnegie Mellon’dan Business Administration dersleri veya Georgetown’dan Politics dersleri alabiliyorsunuz.

Neden Katar?
Dünyanın birçok ülkesinden insanın yaşadığı kozmopolit bir ülke,
Ülkeye yapılan sürekli yatırımlarla ve nüfusun azlığı nedeniyle kolay iş bulma imkanı ,
İngiltere ile aynı mesafede ancak daha sıcak bir ülke,
Yemeklere konusunda her ülkenin mutfağını bulmanız mümkün,
Arapça öğrenme imkanı,
Güvenli bir ülkede eğitim imkanı.

Burada yapılması gereken şeyler arasında ‘Çölde Safari’ ilk sıralarda yer alıyor. At yarışları da ülkede büyük önem taşıyor. Şeyhin sadece kendine ait Arap ve Avrupa atlarından oluşan 500 adet atı olduğu ve büyük yarışların çoğunda başarılı oldukları söyleniyor.  Bir de falcon dedikleri şahin/doğan/kartal kuşlarının en iyilerinin ve değerlilerinin bulunduğu ülke.

Aynı zamanda her türlü markayı bulabileceğiniz son derece modern, içinde buz hokeyi ve dev eğlence merkezlerinin bulunduğu alışveriş merkezlerinin bulunduğu, geleceğin Dubai’si olacak bir yerdir.
Bu güzel ve verimli Eğitim Gezisi için Qatar Havayollarına ve Kıdemli Müşteri Yöneticisi Şebnem Özdemir’e çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle,
Elif Pekmezci
Horizon-Bağdat Caddesi Şube Müdürüakreditasyonlarımız

Horizon

Üniversite Rehberi

SOSYAL BAĞLANTILARIMIZ

Bizi sosyal medyada takip edin

Tüm Hakkı Saklıdır  © 2018 | Bir Horizon Eğitim Grubu kuruluşudur.