DETAYLI ARAMA

Aramaİstediğiniz yurtdışı eğitim programına kolayca ulaşın.

RÖPORTAJLAR


RÖPORTAJLAR > Anglia Ruskin University ile Röportaj 24.Temmuz.2013

Arkadaşıma gönder

Beğen / Favorilere Ekle

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Anglia Ruskin University Bölge Müdürü Karen Geddes ile sizler için görüştük.


1.    Sizce öğrenciler üniversite eğitimi için neden Birleşik Krallık’ı seçmeli?

Birleşik Krallık’ta edinilen nitelikler dünyanın dört bir köşesinde tanınır ve yüksek kaliteli olarak sınıflandırılırlar.

Öğrenciler Birleşik Krallık’ta eğitim alarak dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizceyi öğrenme ve bu alandaki becerilerini geliştirme imkânını elde ederler.

Birleşik Krallık, öğrencilere oldukça sıcak ve güvenli bir ortam sunar.

Dahası, çok uluslu ve çok kültürlü yapısıyla birçok ülkeden gelen öğrencilerin hayat tarzlarına, gelenek ve göreneklerine karşı oldukça hoş görülü bir yaklaşım sergiler.

En güzeli de, Türkiye’den sadece birkaç saat uzaklıktadır.

2.    Birleşik Krallık’ta eğitim almanın avantajları nelerdir?

Lisans derecesinin dört ve yüksek lisans derecesinin iki yıl sürdüğü diğer birçok ülkenin aksine, Birleşik Krallık’ta öğrenciler üç yılda lisans ve bir yılda yüksek lisans eğitimlerini tamamlayabilirler.

Ayrıca Birleşik Krallık’ta aldıkları eğitimle öğrenciler dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerle temas kurarak, gelecekteki kariyerleri için bir ağ oluştururlar.

3.    Bize Cambridge’i anlatır mısınız? Nasıl bir şehir Cambridge?

Cambridge dünyaca ünlü bir üniversite şehridir ve öğrenciler arasında ünlüdür. Oldukça canlı bir şehir olan Cambridge birçok farklı kültüre ev sahipliği yapar. Güvenli ortamı, ulaşımın kolay olması ve sunduğu kaliteli yaşamla Birleşik Krallık’ın en yaşanabilir 10 şehrinden biri olarak görülür. Londra’nın trenle sadece 1 saatlik uzaklıkta olmasının yanı sıra kıta Avrupa’sıyla da gelişmiş ulaşım bağlantıları vardır. Pegasus ve Atlas Jet havayolu firmalarının uçtuğu Stansted Havaalanı 30 dakikalık mesafededir. Cambridge oldukça geniş bir yelpazeye yayılan alışveriş merkezlerine, barlara, restoranlara, publara, kulüplere, müzelere, galerilere, yeşil alanlara ve spor tesislerine sahiptir.  

4.    Cambridge’de eğitim almanın ve yaşamanın maliyeti nedir? Eğitim alırken aynı zamanda çalışmaya izin veriliyor mu?

Birçok program için ücretlerimiz 9800-10.300 GBP arasında değişiyor. Başvuru yapan öğrencilerin tamamı otomatik olarak 500 ya da 1000 GBP tutarındaki başarı bursuna hak kazanıyorlar. Bursun miktarı not ortalamasına göre belirleniyor ve ödenmesi gereken ücretlerden düşülüyor.

Birleşik Krallık’taki yaşam maliyeti öğrencilerin yaşam tarzına göre değişiklik gösterir. Birleşik Krallık ucuz bir ülke değildir ve öğrencilerin konaklama dâhil aylık en az 850 GBPlik bir bütçesinin olması gerekir.

Tier 4 öğrenci vizesine sahip olan öğrenciler akademik dönem boyunca haftada 20 saat ve tatillerde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Ancak uygun bir iş bulmak kolay değildir ve Birleşik Krallık’ta çalışarak eğitim masraflarını karşılamak mümkün olmayacaktır.  Birleşik Krallık’ta yaşamınızı devam ettirmeye yetecek mali gücünüzün olması vize almanın en önemli koşullarından biridir.  

5.    Bize biraz da Anglia Ruskin Üniversitesi’nden bahsedebilir misiniz?

Anglia Ruskin Üniversitesi, Birleşik Krallık hükümetinin mali olarak desteklediği bir üniversitedir ve Birleşik Krallık hükümetinin bir bölümü olan Privy Konseyi tarafından derece verme yetkisiyle ödüllendirilmiştir.
150 yıl önce Cambridge School of Art adıyla kurulan üniversitemizde Pink Floyd grubunun iki kurucu üyesi eğitim almıştır. Yıllar içerisinde üniversitemizde dört fakülte açılmış ve çoğunluğu iki ana kampüsümüzde eğitim alan 30,000den fazla öğrenci bizi seçmiştir. Kampüslerimizden biri Londra’ya 30 dakika uzaklıktaki tarihi Chelmsford şehrinde yer alırken, diğeri Cambridge’in merkezindedir.

İki kampüsümüzü yeni kütüphaneler, en son teknoloji öğrenme ortamları, spor merkezleri ve çok çeşitli öğrenme merkezleriyle donatmak için milyonlarca sterlin yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.
Anglia Ruskin Üniversitesi, pek çok farklı alanda lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunar.
Sanat, Hukuk ve Sosyal Bilimler Fakültemiz; Film ve TV Prodüksiyonu Lisans Programı’ndan Uygulamalı Dilbilim Yüksek Lisans Programı ve TESOL’a (İngilizce Dışındaki Dilleri Konuşanlar için İngilizce Öğretmenliği) kadar farklı alanlarda programlar sunar. İngiliz Dili ve Edebiyatı Programımız Birleşik Krallık’taki en iyi ikinci programdır.

Lord Ashcroft Uluslararası İşletme Okulumuz; Pazarlama ve Inovasyon Yüksek Lisans ve Uluslararası Lojistik Yüksek Lisans Programlarında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Ayrıca iş deneyimi gerektirmeyen bir MBA programı da sunuyoruz.

Bilim ve Teknoloji Fakültemizde Türk öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Bilgisayar Bilimi Lisans, Mühendislik Yüksek Lisans ve Klinik Çocuk Psikolojisi Yüksek Lisans Programları alanlarında eğitim verilir. Psikoloji Programında “en iyi modern üniversite” ünvanını taşıyoruz.

Sağlık, Sosyal Bakım ve Eğitim Fakültemiz, Okul Öncesi Çalışmaları Yüksek Lisans Programıyla ilgilenen pek çok Türk öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

PhD başvuruları bütün fakültelerimizde değerlendirilir.

Anglia Ruskin mezunlarının %90ı altı ay içerisinde çalışma hayatına atılır ya da eğitimlerine devam ederler. Bunda, programlarımızın büyük bir kısmının uygulama odaklı derslere yoğunlaşmasının katkısı vardır. Sunduğumuz derslerin değerlendirmeleri birçok farklı yöntemle yapılır. Bunlar arasında sunumlar, grup çalışmaları, makaleler, projeler, laboratuvar çalışmaları ve tabii ki öğrencilerin korkulu rüyası olan sınavlar yer alır. Programlarımızda eğitmenlerimizden çok şey öğrenmenin yanı sıra 100den fazla ulustan oluşan arkadaş ortamlarında hayata bakış açınızı geliştirir ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunursunuz.  

Programlarımızın çoğu Ocak ayında başlar ve tüm programlarımızı içeren listeye Anglia.ac.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Lisans programlarımıza kabul alabilmek için aşağıdaki şartlardan herhangi birini yerine getirmeniz gerekir:
    1. Onaylı bir Anglia Ruskin Foundation (Hazırlık) Programını bitirmek
    2. 24 puanlık bir Uluslararası Diploma (IB) Programından mezun olmak                
    3. En az 2.5 not ortalaması olan bir Lise Diplomasına ek olarak; 4 yıllık ilgili bir alanda, en az 1 yıl, onaylı bir Türk üçüncü seviye programında en az 2.5 (%63) not ortalaması olan bir Lisans Diplomasına sahip olmak
    4. İlgili alanlarda bir üniversite ya da üçüncü seviye bir Yüksek Okuldan alınmış en az 2.0 not ortalaması olan bir Ön Lisans Diplomasına sahip olmak

Görsel sanatlar ve Mimarlık Lisans programlarında portfolyo hazırlanması zorunludur.

Öğrencilerin ayrıca IELTS ya da eşdeğer bir sınavdan en az 6.0 (her kısım için en az 5.5) puan almaları gerekir. Bazı programlar için daha yüksek bir puan istenebilir.

Yüksek Lisans programlarımıza kabul alabilmek için aşağıdaki şartlardan herhangi birini yerine getirmeniz gerekir:
    1. Onaylı bir Yüksek Lisans Hazırlık kursunu bitirmek.
    2. 2.5 not ortalaması olan bir Lisans Diplomasına sahip olmak

Öğrencilerin ayrıca IELTS ya da eşdeğer bir sınavdan en az 6.5 (her kısım için en az 5.5) puan almaları gerekir. Bazı programlar için daha yüksek bir puan istenebilir.

Konaklama Türleri
Konaklama seçeneklerimiz diğer öğrencilerle paylaşımlı kampüste konaklama, üniversite evleri, aile yanı konaklama ve özel evler/apartmanları içerir. Öğrencilerin Cambridge’e gelmeyi planladıkları tarihten en az bir ay önce konaklama için başvuru yapmaları gerekir. Cambridge popüler bir eğitim şehridir ve konaklamaya olan talep oldukça yüksektir.


akreditasyonlarımız
Horizon

Üniversite Rehberi

SOSYAL BAĞLANTILARIMIZ

Bizi sosyal medyada takip edin