DETAYLI ARAMA

Aramaİstediğiniz yurtdışı eğitim programına kolayca ulaşın.

EDİTÖRDEN

Hind Demkila
Hind Demkila > İngiltere'de Mimarlık 15.Mayıs.2018

Arkadaşıma gönder

Beğen / Favorilere Ekleİngiltere’de mimar olmaya hak kazanmak için genellikle üniversitede 5 yıllık eğitim alınması, ve ardından en az 2 yıllık profesyonel çalışma hayatı gerekmektedir. İngiltere’de mimarlık eğitimi ile akreditasyon süreci RIBA’ya (Royal Institute of British Architects) bağlı olarak yürütülmektedir ve 3 aşamadan oluşmaktadır.


RIBA Part 1

RIBA Part 1, üç veya dört yıl boyunca tam zamanlı bir üniversite lisans eğitimini (Örn. BA veya BSc) içerir. Bu eğitim öğrencileri temel mimari becerilerini ve anlayışlarını geliştirme, Stage 1 olarak geçen pratik deneyim için hazırlanma fırsatı sunar.

RIBA Part 1’i tamamlayan öğrenciler Stage 1 denilen pratik deneyim kazanacakları 1 yıllık bir işe girerler. Bu zorunlu olmasa da kesinlikle tavsiye edilen bir iş deneyimidir. Para biriktirmek veya ek deneyim kazanmak için bir yıldan uzun süredir çalışma da tercih edilebilir.


 


RIBA Part 2


RIBA Part 2, gelişmiş mimari bilgi ve proje karmaşıklığı konusunda eğitim sağlayacak, genellikle 24 aylık tam zamanlı üniversite derecesi şeklinde tamamlanır.(Barch, Diploma,MArch) Bu eğitim boyunca öğrenciler hala lisans öğrencisi olarak kabul edilirler. Part 1 eğitimini tamamlayan öğrenciler Part 2 eğitimini aynı okulda tamamlayabilir veya farklı bir okula başvuru yapabilirler.
RIBA Part 2 eğitimini tamamlayan öğrenciler Stage 2 denilen pratik deneyimlerini en az 1 yılı Avrupa Ekonomik Bölgesi, Channel Islands veya Isle of Man’de olmak üzere toplamda 2 yıl bir mimar gözetiminde çalışarak tamamlamalıdırlar. Stage 2 pratik deneyim süresince mimar adayı mezunlara projelerde daha fazla sorumluluk verilir.


 


RIBA Part 3


RIBA Part 3 final yeterlilik sınavlarından oluşur. Bu aşamada mezun adaylar PEDR’de kaydedilmiş 2 aylık pratik deneyimleri, profesyonel CV’leri, gerçekleştirilecek olan örnek uygulama çalışmaları, yazılı ve sözlü final sınavları değerlendirilerek RIBA Part 3’ü tamamlayarak ARB’ye ( Architects Registration Board ) kayıt olarak onaylı mimar statüsü hakkını kazanırlar. Bu da mezunlara ayrıca RIBA üyesi olma hakkını kazandırarak ulusal ve uluslararası mimarlar ağının parçası olma imkanı sağlar.
İngiltere’de mimar olarak çalışmak isteyen öğrencilerin bu süreçlerden geçmesi gerekmektedir. Ancak Türkiye’den giden ve mezuniyet sonrası Türkiye’ye dönüp çalışmayı hedefleyen öğrencilerin 3 yıllık lisans eğitimini tamamlamaları Türkiye’ye dönerek burada diploma denkliklerini alabilmesi için yeterlidir.

Mimarlık programlarına yoğun talep olduğu için başvuruların mümkün olduğunca erken tamamlanması önerilir. Başvurular lisans eğitimleri için UCAS üzerinden yüksek lisans eğitimleri için direk üniversitelere yapılmaktadır. Başvurularda öğrencilerin notlarının dışında çizim yeteneklerinin değerlendirilmesi için portfolyo sunmaları istenmektedir.

Listenin tamamı için: https://bit.ly/2r4X1Kq


Başvuru süreçleriyle ilgili detaylı bilgi için 0 212 280 41 07 arayarak Uzman Eğitim Danışmanlarımız’dan bilgi alabilirsiniz.

akreditasyonlarımız
Horizon

Üniversite Rehberi

SOSYAL BAĞLANTILARIMIZ

Bizi sosyal medyada takip edin