DETAYLI ARAMA

Aramaİstediğiniz yurtdışı eğitim programına kolayca ulaşın.

EDİTÖRDEN

Hind Demkila
Hind Demkila > Akademik Programlı Yaz Okulları Yurtdışı Üniversitelerine Hazırlıyor! 09.Ağustos.2017

Arkadaşıma gönder

Beğen / Favorilere Ekle

Yaz okulu, uzun ve yorucu bir eğitim döneminin ardından, öğrencinin tatil dönemini de verimli geçirmesini amaçlayan eğlence ve eğitimin birarada olması konsepti ile oluşturulmuş çeşitli programlardır. 1- 6 hafta arasında değişen yaz okulu programları, Dünyaca tanınmış üniversiteler veya bu alanda kendini kanıtlamış kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Öğrencilerin kabul edildiği yaş aralığı okuldan okula farklılık gösterirken, bu programlar genel olarak 8-18 yaş arasındaki öğrenciler için düzenlenir. Yaz okullarının sunduğu programlar; yabancı dilin pratiğinin yapılması amaçlı olması ile akademik eğitim amaçlı olması bakımından iki grupta incelenebilir.

8-18 yaş aralığındaki öğrenciler için bireysel veya küçük gruplar halinde hazırlanan yaz okulu programları, öğrencinin yabancı dilini geliştirmesi, pratik yapmasıve öğrencinin farklı kültürlerle kaynaşarak sosyalliğini pekiştirmesi amacını taşır. Öğrenciler, Dünya’nın dört bir tarafından kendi yaş grubundaki diğer öğrencilerle birlikte yabancı dil eğitimi alır. Aynı zamanda öğrenciler, okulun sunduğu sosyal ve kültürel aktivitelere, gezi ve spor programlarına katılarak kendilerini geliştirme şansı bulur, sosyal iletişimini güçlendirir ve kişisel sorumluluk bilinclerinin gelişmesine olanak sağlar.

13-18 yaş arası öğrenciler için hazırlanan akademik programlı yaz okulu ise yabancı dil yeterliliğini sağlamış öğrencilerin seçtikleri akademik bir alanda kendilerini geliştirmesi amacını taşır. Öğrenciler yaz okulu programlarından kendilerine uygun olan akademik bir program seçer, 2-6 hafta arasında seçtiği program üzerinden eğitim alır ve program sonunda sertifika almaya hak kazanır.


Akademik Programlı Yaz Okulu

Öğrencilerin akademik programlı yaz okulunda seçeceği alan;

  • Lisans eğitimini almak istediği ya da ilgi duyduğu ve hobi olarak ilerletmek istediği bir alan olabilirken,
  • Farklı alanlardan dersler seçerek kendilerine özgü oluşturduğu bir program ile ne istediğini görebileceği bir alan olabilir.

Akademik programlı yaz okulları sağladığı avantajlar itibari ile özellikle yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilere önerilir. Bu programlarda eğitimlerin genellikle Dünyaca tanınmış üniversitelerin kampüslerinde gerçekleşiyor olmasının da büyük payı vardır. University of British Colombia (UBC) ve Oxford Üniversitesi kampüslerinde gerçekleştirilen Oxford Royale Academy programlarını bu anlamda örnek olarak gösterebiliriz. 

UBC: https://cstudies.ubc.ca/programs/future-global-leaders

Oxford Royale Academy: https://www.oxford-royale.co.uk/

Öğrencinin, üniversiteye başlamadan önce gerekli bilgi ve tecrübeye erişmiş olması da özgüvenini pekiştirmesine olanak sağlar. Bunun yanında öğrenci bu akademik programlarla üniversitenin kendi bünyesinde eğitim veren veya Dünya’nın en iyi üniversitelerinden mezun öğretmenlerden ders alabilir. Bu, öğrencinin seçtiği yaz okuluna ve akademik alana göre okuldan okula farklılık gösterir.

Akademik programlı yaz okulları sunan üniversitelerin bazıları öğrencilere kredili ders alma olanağı da tanır. Böylece öğrenci, ileride seçeceği üniversite bölümüne uygun görülen derslerden aldığı kredilerle üniversitede lisans eğitimine başladığında bazı derslerden muaf olma şansına sahip olur. Bu programlara örnek olarak da Colombia Üniversitesi  Yaz Okulu Programı’nı verebiliriz.

Columbia University : http://sps.columbia.edu/highschool/3-week

Belki de seçtiğiniz yaz okulu programı ile hangi üniversitede okumak istediğinize karar vereceksiniz!

Öğrencinin yurtdışındaki üniversitelere hazırlandığı önemli dönemde, böyle akademik programlara katılması onun için bir ön hazırlık olurken aynı zamanda onu onu motive eder. Öyle ki öğrenci, yaşadığı bu çok özel deneyim ile hazırlanmak isteyeceği üniversiteye, bölüme ya da eğitimini devam ettirmek istediği ülkeye ve şehire karar verebilir. 
Akademik Programlı Yaz Okulu Seçerken;

Öğrencinin üniversite öncesinde yaşadığı bu tecrübe, kendisini tanımasına ve ne istediğinin farkına varmasında yardımcı olur. Bunun için yaz okulu seçimi yaparken çok dikkatli düşünmek gerekir.

Karar verme aşamasında öncelikle şu soruları cevaplayabilirsiniz:

  • 2-6 hafta arasında değişen bu yaz okulu tecrübesini hangi ülkede ve şehirde yaşamak istersiniz?

İlk düşündüğünüz o ülkedeki seçenekleri gözden geçirerek işe başlamalısınız. Sizi heyecanlandıran bir yerde böyle bir başlangıç yapmak mutlaka güzel sonuçlanır ve böylelikle unutamatacağınız anılara sahip olabilirsiniz.

  • Hangi alanı seçmek istiyorsunuz? Mimarlık eğitimi mi? Fotoğrafçılık dersleri mi? Belki de bilimsel içerikli bir alan?

Eğer lisans eğitimini almak istediğiniz bölüm hakkında kararınızı verdiyseniz o bölüm ile ilgili bir alan tercih etmenizi öneririz. Böylece üniversite hayatına başlamadan önce kendinizi o alanda görme imkanına sahip olursunuz. Bu doğrultuda da kararınızın doğruluğunu ve size uygunluğunu çok önceden tespit etmis olursunuz. Ayrıca yaz okulu sonunda alacağınız akademik sertifika, kaydolmak istediğiniz üniversite bölümüne kabulunüzde başvurunuzu güçlendirmenin yanı sıra orada yaşayacağınız ders deneyiminizi üniversite başvurunuzu yaparken oluşturacağınız niyet mektubuna yansıtabilirsiniz. Bütün bunlara bağlı olarak yaz okulunda aldığınız dersler sizi üniversite hayatına hazırlar diyebiliriz. Bu durumun aksi olarak, seçtiğiniz programın size uygun olmadığının farkına varabilir ve başka alanlara yönelebilirsiniz. Bu da eğitim ve kariyer hayatınızla ilgili aldığınız olumlu bir karardır. Öyle ki, sonradan pişmanlık yaşamaktansa şuan aldığınız bu karar ile daha önünüzü gören bir başlangıç yapabilirsiniz.

Eğer ilerisi ile ilgili henüz karar veremediyseniz ve telaşlı hissediyorsanız da bu yaz okulu programlarından, kendi dersinizi kendiniz seçmenize olanak sağlayan programı seçebilir ve kendi ders listenizi oluşturabilirsiniz. Bu durumda da sizlere farklı alanlardan dersler almanızı öneririz. Seçtiğiniz bu farklı derslerin neticesinde hangi alanin size uygun olduğunu ve en çok hangi alana kendinizi yakın hissettiğinizi görebilirsiniz. Böylece üniversite bölümü seçmeniz ve bu alanda kariyerinizi devam ettirmeniz konusunda son derece önemli bir karar vermiş olursunuz.

Bundan sonraki aşama da diğer önceliklerinize göre bir yaz okulu tercihini gerçekleştirmektir. Bu öncelikleriniz; yaşamak istediğiniz şehir, tecrübe etmek istediğiniz üniversitenin kampüs şartları, eğitim almak istediğiniz üniversite, yaz okulunun sosyal aktivite ve kültürel aktivitelerinin etkinliği ile yaz okulların ücretleri olabilir. Akademik programlı yaz okullarının ücretleri seçtiğiniz bölüme, derslerin süresine ve ülkelere göre farklılık gösterdiğini de belirtmek isteriz.

Geleceğinize ışık tutan akademik programlı yaz okulları ile ilgili tüm aşamalarda Horizon Yurtdışı Eğitim Ekibi olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

iletisim@horizonedu.net
0 212 280 41 07akreditasyonlarımız
Horizon

Üniversite Rehberi

SOSYAL BAĞLANTILARIMIZ

Bizi sosyal medyada takip edin